HAMERSKÝ POTOK (Nežárka)

 

01javorice.jpg (76346 bytes) 02horni.jpg (76273 bytes) 03bykovec.jpg (77274 bytes) 04panske.jpg (75868 bytes) 05zahradky.jpg (76661 bytes)

Pod vrcholem Javořice

Horní Dubenky

Okolí Býkovce

Panské Dubenky

Zahrádky

Pramen: jv. od Horních Dubenek, 750 m n. m.

Ústí zleva do: Nežárky v Jindřichově Hradci, 460 m n. m.

Délka: 46,4 km

Plocha povodí: 221,2 km2

Nejdelší přítoky: Olešná (16,5 km), Lomský p. (asi 7 km), Chlum (10,6 km), Kamenitý p. (asi 5,5 km), Studenský p. (15,1 km), Doubravský p. (asi 6 km)

 

Z vrcholu Javořice jsem kolem pramene Třešťského potoka sjel lesem k rozcestí U Obrázku. Od něj jsem pokračoval asi kilometr po neznačených cestách k Hamerskému potoku kousek pod pramenem. Hamerský potok sbírá svou vodu z odvodňovacích struh v lese. Ta hlavní vytváří těsně před svým začátkem malý hřebínek. Lesní masiv Javořice jsem opustil u Jenštejna. V dalších kilometrech jsem uháněl mírně zvlněnou krajinou pásem polí po místních silnicích. V každé z vesnic byl na potoce vybudován rybník a u něj stával mlýn, dnes nejčastěji proměněný v rekreační objekt. U Doubravy jsem zkoušel najít ústí Doubravského potoka, ale rozplynul se mi v podmáčené louce nad rybníkem Doubravou. Podobně jsem dopadl v Horním Meziříčku při hledání ústí Studeneckého potoka, podle některých pramenů druhé zdrojnice říčky. U něj byl alespoň zčásti mezi rákosím vidět hlavní proud. Tento úsek končil ve Strmilově, malém venkovském městečku. Z něj mě vedla žlutá turistická značka po levém břehu. Silnici opustila u hřbitova a dál si prošlapala úzkou stezku po břehu dnes zpola vypuštěného rybníka Hejtman. Přítok Chlum se tak neztrácel přímo v rybniční hladině, ale ještě kus meandroval vyschlým bahnem. Jak jsem se blížil k hrázi, rybník se postupně zaplňoval vodou. U Budkova jsem se vrátil na silnice. U Střížovic stál přímo pod hrází Hejtmana romantický zámeček a u něj přepad, dnes suchý, překlenoval kamenný most. Od zámku jsem se přes drobné návrší překulil do Vlčic. Na konci obce jsem z lávky u bývalého mlýna pozoroval ústí Hamerského potoka do Ratmírovského rybníka. Cesta po jeho pravém břehu se vinula po úpatí nízkého zalesněného svahu. Rybník lemovala spousta chat. Kousek nad hrází jsem si chtěl vyfotit ústí Lomského potoka do rybníka na protilehlé straně, jenže přes soukromé pozemky chat jsem se k němu nedostal. Od hráze jsem zdolal další zalesněné návrší cestou do Blažejova. U areálu statku jsem si vyfotil ústí posledního většího přítoku Olešné. Z Blažejova jsem se přes další zalesněné návrší přehoupl do Jindřiše. Odsud až do Jindřichova Hradce nad pravým břehem rostl nad zahrádkářskou kolonií les. Nad levým břehem se prostírala pole. Mezi stromy se mi skryl i začátek vzdutí rybníka Vajgar. Nad Vajgarem se zvedají i hradby starého města. Pod ním je střídají hradby bývalého hradu, dnes zámku. Ten střeží i ústí Hamerského potoka do Nežárky. Zatímco pod zámkem bylo v kameny dlážděném korytě vody po kotníky, ústí se díky blízkému splavu proměnilo klidnou a hlubokou zátoku. (duben 2012)

06dvorce.jpg (76558 bytes)

Horní Dvorce

 

07meziricko.jpg (76999 bytes)

Horní Meziříčko

 

08jenikov.jpg (77319 bytes)

Malý Jeníkov

 

09strmilov.jpg (76511 bytes)

Strmilov

14hradec.jpg (76748 bytes) 13jindris.jpg (76603 bytes) 12ratmirovsky.jpg (76754 bytes) 11vlcice.jpg (76836 bytes) 10hejtman.jpg (76693 bytes)

Ústí do Nežárky v Jindřichově Hradci

Jindřiš

Ratmírovský rybník

Vlčice

Rybník Hejtman