LODĚNICE

 

01kroucova.jpg (76269 bytes) 02rybnik.jpg (77085 bytes) 03revnicov.jpg (77031 bytes) 04trtice.jpg (75109 bytes) 05kacice.jpg (76280 bytes)

Pramen u Kroučové

Kroučová

Řevničov

Bucký rybník u Třtic

Okolí Kačic

Pramen: jz. od Kroučové, 478 m n. m.

Ústí zleva do: Berounky pod Tetínem, 212 m n. m.

Délka: 61,1 km

Plocha povodí: 271,1 km2

Nejdelší přítoky: Krahulovský p., Přílepský p., Chyňava, Černý p., Výskyta, Tuchlovický p., Strašecký p., Lipovský p., V Rači

 

Loděnice sbírá svou vodu v okolí Kroučové ze dvou odvodňovacích struh uprostřed polí. Na větší z nich byl na okraji vesnice postaven malý rybník. Obě zdrojnice se spojují kousek pod ním. Z Kroučové jsem se přes pole po místní silnici dostal do Řevničova. Kolem soustavy rybníků do Mšece jsem se trápil přes spoustu kořenů na lesní cestě pro pěší lemované chatami . Ze Mšece do Lodenic jsem se překulil přes dva drobné kopce v polích. Pod Lodenicemi potok připomínal špinavou, úzkou strouhu uprostřed polí, ne zárodek budoucí říčky. Do Čelechovic jsem opět poskakoval po nezpevněné cestě po okraji zalesněného svahu kolem skupiny chat. Tak se to střídalo i dál: do Kačic po silnici, do Srbů místní cestou, přes Kamenné Žehrovice do Družce po silnici, do Dolního Bezděkova lesní cestou. Jak přibývalo kilometrů, strouha se postupně rozšiřovala, přibývalo v ní vody a dostávala charakter říčky. Stále jsem šlapal poměrně širokým údolím. Pole šplhala i do mírného svahu vlevo, vpravo se zvedal strmější zalesněný svah. Pod Bezděkovem se říčka postupně začala zařezávat hlouběji do okolního terénu, pole ustoupila lesům. Pod Malými Kyšicemi se úzké zalesněné údolí mezi nízkými vršky pro svoji odlehlost a romantiku stalo vyhledávaným útočištěm chatařů a chalupářů. Připomínkou starších časů zůstalo několik mlýnů. Pod Chrbinami jsem se vrátil na místní silnice. S přibývajícími kilometry se údolí zase postupně rozšiřovalo, na březích se začala objevovat malá políčka. Na okraji Loděnice jsem mezi průmyslovými podniky vyhledal soutok říčky s Krahulovským potokem. Pod městečkem si říčka prorážela cestu mezi skalami Českého krasu a nabízela mi spoustu nádherných přírodních obrazů. Často je stínily stromy, které porůstaly mírnější svahy, ale bylo to jen, jako by zatahovaly oponu před dalším jednáním. Svatý Jan nese označení pod skálou zcela oprávněně. Přírodní divadlo neskončilo, ani když jsem po dalších zhruba čtyřech kilometrech odbočil u ústí Loděnice do Berounky vpravo proti proudu druhé řeky. Po nezpevněných cestách malými loukami a poli jsem už přece jen širším údolím dojel do Berouna. (duben 2007)

06zehrovice.jpg (76164 bytes)

Kamenné Žehrovice

 

07druzec.jpg (77275 bytes)

Družec

 

08bezdekov.jpg (76621 bytes)

Ústí Výskyty u Dolního Bezděkova

 

09kysice.jpg (80716 bytes)

Okolí Malých Kyšic

14srbsko.jpg (76291 bytes) 13jan.jpg (76767 bytes) 12lodenice.jpg (76543 bytes) 11nenacovice.jpg (76768 bytes) 10podkozi.jpg (77130 bytes)
Ústí do Berounky u Srbska

Svatý Jan pod Skálou

Loděnice

Nenačovice

Podkozí