BLANICE (Otava)

 

14zlata.jpg (76471 bytes) 13hus.jpg (78060 bytes) 12dvory.jpg (103065 bytes) 11prachatice.jpg (102140 bytes) 10hraz.jpg (102218 bytes)
V bývalé Zlaté Zřícenina hradu Hus Okolí Dvorů Prachatice Hráz v. n. Husinec

Pramen: u bývalé Zlaté ve vojenském újezdu Boletice, 972 m n. m.

Ústí zprava do: Otavy u Putimi, 362 m n. m.

Délka: 93,3 km

Plocha povodí: 860,5 km2

Nejdelší přítoky: Radomilický p. (21,3 km), Zlatý p. (35,5 km), Dubský p. (14,4 km), Libotyňský p. (13,5 km), Živný p. (11,4 km)

 

Z Písku jsem se přes drobný kopec v loukách dostal na hráz dvou rybníků a přes druhý do Putimi. Pohodlná asfaltová cesta kolem chat mě ze vsi přivedla na louku u soutoku Blanice a Otavy. Nad ním mě zaujal kamenný milník s modrým vrškem a číslicí 0 a v sousedství hostinec U Soutoku. Z Putimi jsem pokračoval po okraji poměrně širokého a plochého údolí rozkvetlého loukami a poli pod dohledem zalesněných hřebenů. Blanice zpočátku připomínala umělý vodní kanál, až v Protivíně se uvolnila ze zregulovaného koryta. Postupně jsem zastavil v Protivíně, kamenný milník s číslem 18, u ústí Radomilického potoka a ve Vodňanech, kamenný milník s číslem 25. Z Vodňan jsem v polích vyšplhal do Chelčic. Uprostřed vesnice socha připomíná zdejšího rodáka a významného českého myslitele 15. století Petra Chelčického. Po místních silničkách jsem ještě chvíli šlapal po hřebeni a potom sjel do Bavorova. Nad městečkem jsem už v kopcích zůstal. U Blanice jsem vyhledal soutok Blanice a Zlatého potoka. Kousek od něj jsem našel poslední milník s číslem 43. V okolí Strunkovic Blanice přijímá další ze svých významnějších přítoků, pod vesnicí Dubský potok, nad ní Libotyňský. V dalších kilometrech do Těšovic u soutoku Blanice a Živného potoka mi cestu znepříjemňovaly drobné kopce uprostřed luk a polí lemovaných na okraji lesy. Z Těšovic jsem se do Husince svezl po rovině po břehu řeky. Vedle sochy na náměstí si obec připomíná Mistra Jana Husa i památníkem v jeho rodném domě. Přes další, už dost těžký kopec, jsem se dostal na hráz vodárenské nádrže Husinec na Blanici. Další kopec mě dělil od Prachatic, ve středověku výstavného města na Zlaté stezce. K Blanici jsem se vrátil přes další těžký kopec kousek pod Poddvorským mlýnem. Řeka si razila cestu vpřed úzkým, poměrně hlubokým údolím. Voda se v korytě ztrácela mezi velkými balvany. Suťová pole skrytá mezi stromy svahů na řekou vystřídaly o kousek výš louky. Většina obcí stála nad horní hranou údolí a silnička se spouštěla k řece jen místy. Tak na mě čekaly těžké kopce nahoru do Kratušína a dolů do Záblatí, nahoru přes Dobrou Vodu do Albrechtic a dolů do Blažejovic. U nich jsem Blanici opustil a přes poslední kopec zamířil na nocleh do Volar. (květen 2006)

 

2.

V úvodu dne jsem si připomněl závěr předloňského výletu. Přes těžký kopec jsem se dostal z Prachatic k Blanici pod Kratušínem, přes další dva přes Záblatí a Albrechtice do Blažejovic. V okolí vsi jsem navštívil zříceninu hradu Hus postavenou na úzké ostrožně obtékané ze tří stran Blanicí, v těchto místech drobnou říčkou skákající přes peřeje dolů. Z Blažejovic jsem se přes jeden drobný kopec v lese přehoupl do Zbytin, skupiny chalup rozptýlených uprostřed louky, přes druhý do Křišťanovic a přes třetí do Arnoštova. V Arnoštově jsem překročil hranici vojenského újezdu. Stoupal jsem asfaltovanou lesní cestou vzhůru. Zpočátku jsem měl Blanici vlevo, později se mi kamsi vytratila. Na křižovatce typu T jsem odbočil vlevo. Uprostřed lesa se prostírala louka, na ní byly roztroušeny zbytky chalup vesnice Zlatá. Cesta se zhoupla v mělkém dolíku a vyšplhala na rozvodí. V posledních metrech pod vrcholem se k ní přidal drobný potůček, zárodek budoucí Blanice, ale brzy skončil suchým příkopem. Neměl jsem odvahu pustit se mimo cestu do louky, abych zkusil na návsi najít tabulku, kterou tam v televizním cyklu Zpět k pramenům zanechal pan Munzar. Spokojil jsem se obrázkem místa, kde se potůček vytrácel z příkopu u cesty. Od pramene jsem zamířil zpátky dolů… (květen 2008)

08hus.jpg (102280 bytes)

Husinec

07zlatak.jpg (114439 bytes)

Ústí Zlatého p.

06bavorov.jpg (103401 bytes)

Bavorov

05vodnany.jpg (102271 bytes)

Vodňany

01putim.jpg (102515 bytes) 02putim.jpg (104271 bytes) 03herman.jpg (102001 bytes) 04protivin.jpg (101809 bytes) 051chelcice.jpg (102568 bytes)
Ústí do Otavy u Putimi Putim Heřmaň Protivín Chelčice