HVOZDNICE

 

01razova.jpg (86900 bytes)

02leskovec.jpg (87116 bytes) 03bohdanovice.jpg (76144 bytes) 04jakartovice.jpg (76870 bytes)

Okolí Razové

Leskovec nad Moravicí

Bohdanovice

Jakartovice

Pramen: j. od Horního Benešova, 600 m n. m.

Ústí zleva do: Moravice u Kylešovic, 253 m n. m.

Délka: 34,1 km

Plocha povodí: 163,5 km2

Nejdelší přítoky: Macalka, Uhlířovský p., Mikolajický p., Litultovický p., Deštná (6,8 km), Heřmanický p. (8,8 km), Jamník

 

Pramen říčky nějaký místní nadšenec upravil a označil. Dno studánky vyložil kameny, na něm se leskla louže vody níž, než bylo koryto potoka, a na pařez postavil hrnek. V sousedství umístil velkou informační tabuli s leteckou mapou toku a základními informacemi o něm. Jenže koryto pod studánkou bylo suché. A pro mě je pramen potoka tam, kde je i v nejteplejším létě v korytě voda. Ta byla asi o dvě stě metrů níž pod můstkem na lesní cestě. Přepad byl sice suchý, ale pod ním koryto zarůstala tráva a v ní se ukrýval drobný pramínek.

Hvozdnice teče mělkým údolím, většinou s mírnými svahy. Když jsem sledoval její tok, střídal jsem úseky v lese po sice upravených cestách, ale bez asfaltového povrchu, s úseky uprostřed polí kolem vesnic. V nich jsem využíval většinou místní silnice. Tak kolem mě postupně defilovaly Leskovec, Bohdanovice, Jakartovice, Mladecko a Dolní Životice. U Mladotic jsem poprvé křižoval silnici č. 46. Později jsem se s ní setkal ještě několikrát. Pod nimi jsem také minul jeden z prvních mlýnů, postavených na středním toku říčky. Dnes je většina z nich přeměněna na rekreační chalupy. Říčku také provázela místní železnice. Podle letáků, které jsem na několika místech zahlédl, už na ní běžný provoz skončil. Letáky totiž zvaly na víkendové nostalgické jízdy malým motorákem Hvozdnického expresu. Pod Štáblovickým mlýnem Hvozdnice meandrovala zbytkem lužního lesa. Uprostřed podrostu místy vytvářela drobná vedlejší ramena. Na levém břehu byla vybudována soustava rybníků. Z lesa jsem se vynořil ve Slavkově. Znovu jsem šlapal uprostřed mírně zvlněných polí, jen na jižním okraji obrazu zůstávalo zalesněné údolí říčky. Poslední obrázek jsem udělal v Oticích. Potom jsem to objel kolem Kylešovic k mostu přes Moravici u Panského mlýna a po pravém břehu Moravice se kus vracel. Ústí Hvozdnice jsem už potřetí fotil z protilehlého břehu. Charakter uměle upravených toků a mírného oblouku mi potvrdily, že oprávněně. (červenec 2014)

05hermanicky.jpg (76670 bytes)

Ústí Heřmanického p.

 

06mladecko.jpg (76308 bytes)

Mladecko

 

07nahon.jpg (76170 bytes)

Okolí Litultovic

 

08zivotice.jpg (76907 bytes)

Dolní Životice

12kylesovice.jpg (76281 bytes) 11otice.jpg (76329 bytes) 10slavkov.jpg (76652 bytes) 09stablovice.jpg (76888 bytes)

Ústí do Moravice u Kylešovic

Otice

Slavkovské rybníky

Štáblovický mlýn